Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem 1000- Lecia Królestwa Polskiego. W tym roku bowiem świętujemy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. To ważny moment w historii naszego kraju, który przypomina o początkach polskiej państwowości.
Z tej okazji nasza szkoła przystąpiła do programu "1000-lecie Królestwa Polskiego"
Organizatorami projektu są: Muzeum Historii Polski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK. Każda szkoła miała wykonać 3 zadania obowiązkowe oraz wybrane zadania dodatkowe.
Już od marca zaczęliśmy realizować pierwsze aktywności związane z tym wyjątkowym jubileuszem. A oto one:
Zadania obowiązkowe
1. Nagranie filmu z gratulacjami dla Bolesława Chrobrego
Z okazji 1000-lecia jego koronacji Bolesława Chrobrego nagraliśmy film z gratulacjami dla króla. Chcieliśmy aby po koronacji król pozostał na scenerii dworu królewskiego a poszczególne delegacje zbliżały się do jego tronu, aby złożyć gratulacje.
Gratulacje składali:
Delegacja z Urzędu Gminy z Krzęcina.
Dyrekcja naszej szkoły
Delegacja Komisji Oświaty przy Urzędzie Gminy Krzęcin
Delegacja młodych posłów z klasy 6, 7 i 8
oraz poselstwo z Czech.
Każda delegacja przyniosła dla naszego króla dary.
Król Bolesław wielce uradowany z darów oraz doniosłych słów wypowiedzianych w gratulacjach podziękował wszystkim bardzo serdecznie.
To wydarzenie było główną fabułą naszego filmu, do którego dołożyliśmy tylko wstęp i zakończenie wykorzystując informacje z Internetu.
Nie było dubli w tym filmie, ani poprawek. Zapewne są w nim pewne niedociągnięcia. Film nagrali sami uczniowie.
Sami zobaczcie jak nam wyszło.
2. Zadanie to przygotowanie gry planszowej
Tak powstawały gry planszowe w naszej szkole, które były inspirowanej życiem i osiągnięciami Bolesława Chrobrego.
Z okazji 1000 - Lecia Koronacji Bolesława Chrobrego uczniowie klasy 7 na lekcjach plastyki stworzyli "Planszowe gry edukacyjne". Gry planszowe powstały w wyniku projektu edukacyjnego. Uczniowie pracowali nad wykonaniem tego zadania przez 1,5 miesiąca. Klasa licząca 28 uczniów została podzielona na 6 zespołów grupowych. Każdy zespól miał za zadanie wykonanie gry planszowej. Powstało więc 6 wspaniałych gier. Każda z nich w innej i jakże ciekawej formie. Wszystkie jednak inspirowana życiem i osiągnięciami Bolesława Chrobrego.
Była to forma zorganizowanej pracy uczniów wokół konkretnego i rzeczywistego problemu. Sam projekt zakładał większą swobodę i odpowiedzialność uczniów za efekty pracy niż zwykłe zadania edukacyjne,
a także wymagał, aby uczniowie ze sobą współpracowali.
Po wykonaniu tego zadania pierwszymi graczami byli uczniowie klasy 7, ponieważ to oni te gry stworzyli. Następnie zaprosiliśmy do zabawy uczniów z pozostałych klas. Była to wyjątkowa okazja aby pogłębić swoją wiedzę o pierwszym królu Polski i jego czasach. Gry zostaną przekazane do świetlicy szkolnej. Mamy nadzieję, że będą służyły uczniom i nauczycielom jeszcze przez wiele lat. Dzięki nim uczniowie będą mogli uczymy się lepiej przyswajać nowe treści, zdobywać i poszerzać naszą wiedzę i poznawać zasady rządzące grą.
Uczniowie sami mieli ocenić , która grupa wykonała najciekawszą grę edukacyjną. Wszystkie było ciekawe, ładne i miały dobrze opracowane zasady gry - takie odpowiedzi uzyskaliśmy od graczy.
Dlatego też koordynatorzy projektu postanowili przyznać jedną nagrodę rzeczową dla całej klasy. Przedstawiciel klasy 7 odebrał nagrodę podczas podsumowania projektu.
3. Organizacja szkolnego dnia z królem Bolesławem Chrobrym
Zwieńczeniem Projektu 1000-lecie Królestwa Polskiego był „Dzień z Bolesławem Chrobrym”.
Wydarzenie to było połączeniem elementów historycznych z teraźniejszością.
30 kwietnia. już od samego rana w auli Szkoły Podstawowej w Krzęcinie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście : władze Gminy Krzęcin, Radni, Rodzice oraz Mieszkańcy aby razem świętować to doniosłe wydarzenie.
Po krótkim wstępie o jubileuszu odbyła się inscenizacja historyczna „ Koronacja Bolesława Chrobrego” Uczniowie biorący udział w przedstawieniu ukazujące najważniejsze momenty z życia Bolesława Chrobrego: jego młodość, polityczne i militarne dokonania, dbałość o chrześcijaństwo. Najbardziej doniosłym momentem był akt koronacji Bolesława Chrobrego, której dokonał uczeń odgrywający rolę arcybiskupa Hipolita.
Król odpowiedział:
Ja Bolesław, z bożej łaski król Polski przysięgam sprawiedliwie rządzić swoimi poddanymi. Ślubuję, że będę przestrzegał praw bożych i wypełniał wszystkie obowiązki, jakie ciążą na koronowanym władcy państwa. Tak mi dopomóż Bóg!.
Na sali zapanowała wielka radość i owacje. Wszyscy chyba zrozumieli, że koronacja Bolesława Chrobrego miała dla naszego kraju ogromne znaczenie.
Po koronacji poszczególne delegacje złożyły gratulacje naszemu Królowie Bolesławowi Chrobremu, oraz obdarowali go darami.
Nakręciliśmy z tego wydarzenia film.
Po tej doniosłej uroczystości Koordynatorzy projektu i królem Bolesławem wręczyli nagrody rzeczowe dla uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w różnorodnych konkursach przygotowanych przez koordynatorów w ramach projektu 1000-lecia koronacji. Nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie.
Kolejnym punktem tego dnia był przemarsz ulicami Krzęcina, w którym uczestniczyli wszyscy Król Bolesław Chrobry wraz ze swoim orszakiem uczniowie od przedszkola aż do klasy 8, nauczyciele, pracownicy szkoły, władze gminy, uczestnicy Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkańcy . W tym przemarszu chcieliśmy upamiętnić to doniosłe wydarzenie, dlatego też uczniowie mieli na głowach własnoręcznie wykonane korony. Z racji tego, że 30 kwietnia, przypada Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci nasz marsz połączyliśmy z tym międzynarodowym Świętem. Mieliśmy transparenty oraz niebieskie baloniki. Chcieliśmy zasygnalizować że każde dziecko ma prawo do życia bez przemocy, do szacunku, troski i miłości.
Po przemarszu odbył się piknik historyczny na placu przy szkole. Rodzice oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chłopowa przygotowali dla wszystkich zebranych iście królewskie przyjęcie. Były: kiełbaski z grilla, wata cukrowa, popcorn, lody oraz napoje.
Również Król Bolesław Chrobry i jego orszak zajadali się tymi pysznościami. A król nie mógł się nadziwić co to za maszyny wyczarowują takie pyszności. I osobiście podziękował za wszelkie przygotowania.
Po pikniku wszyscy uczniowie rozeszli się do klas. Król Bolesław wraz ze swoim orszakiem odwiedzał uczniów w klasach. Wypytywał uczniów o czasy współczesne, odpowiadał też na pytania dotyczące życia w średniowiecznej Polsce.
Wszyscy chcieli zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Ogromną radość sprawił Bolesław Chrobry najmłodszym dzieciom z przedszkola, ponieważ obdarował ich cukierkami.
Dzień z Bolesławem Chrobrym był niezwykłą lekcją historii i na pewno zostanie na długo w pamięci nie tylko uczniów tej szkoły. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, dzień ten stał się nie tylko lekcją historii, ale także okazją do wspólnej zabawy i integracji.
Zadania dodatkowe, które zrealizowaliśmy realizując nasz projekt.
Zadanie 1
Z okazji 1000 – Lecia koronacji Bolesława Chrobrego odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny w kilku kategoriach wiekowych. W konkursie brali udział uczniowie od lat 3 do lat 15.
Prace plastycznie wykonywali uczniowie zgodnie z tematami wynikającymi z regulaminu.
1. Kategoria Przedszkolaczki – „ Korona Bolesława Chrobrego”
2. kategoria klasy I – III – „ Moneta z okazji 1000- Lecia koronacji Bolesława Chrobrego”
3. kategoria klasy IV – V - „ Banknot z okazji 1000 - Leci koronacji Bolesława Chrobrego”
4. kategoria klasy VI – VIII – „ Portret Bolesława Chrobrego”
Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac. Ze wszystkich prac zespół projektowy przygotował wystawę, która znajdowała się na holach w naszej szkole. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczyciela języka angielskiego oraz przedstawiciela koordynatorów wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe podczas uroczystości koronacji Bolesława Chrobrego.
Sponsorem nagród była Gminną Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie.
W związku z wyjątkową rocznicą – 1000-leciem koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego – uczniowie klasy 5 przygotowali wyjątkowe przedstawienie, które przeniosło widzów w czasy średniowiecznej Polski. Podczas uroczystości uczniowie odegrali sceny ukazujące najważniejsze momenty z życia Bolesława Chrobrego: jego młodość, polityczne i militarne dokonania, dbałość o chrześcijaństwo oraz doniosły moment koronacji w 1025 roku. Całość uświetniła narracja, pieśni o dawnych czasach oraz oprawa muzyczna inspirowana średniowiecznymi melodiami. Przedstawienie nie tylko uczciło jubileusz koronacji Bolesława Chrobrego, ale również przypomniało wszystkim obecnym, jak ważne są nasze korzenie, historia i tożsamość narodowa. Ta uroczystość była żywą lekcją historii
Młodzi aktorzy przygotowywali się do odegrania swoich ról od 2 miesięcy. W rolę poszczególnych postaci historycznych wcielili się wszyscy uczniowie z klasy 5. Przepiękne stroje, które uświetniły całą uroczystość uczniowie wykonywali razem z Rodzicami.
Nasza uroczystość miała charakter lokalny, ponieważ w uroczystości brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, ale również władze gminy Krzęcin, Radni, przedstawiciele Rady Rodziców, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz mieszkańcy.
Rzady_Boleslawa_Chrobrego_-film.mp4
3. Kolejnym zadaniem dodatkowym, które zrealizowaliśmy podczas realizacji Projektu 1000 - Lecie Królestwa polskiego było Wielkie Dyktando pod hasłem: "Królestwo Bolesława Chrobrego"
Wielkie Dyktando odbyło się w naszej szkole 24. kwietnia. Treść dyktanda przygotowywał zespół koordynatorów szkolnym wspólnie z nauczycielką historii i języka polskiego. W dyktandzie uczestniczyło 61 uczniów z klas II - VIII.
W kategorii klas 2 - 3 wzięło udział 18 uczniów
W kategorii klas 4-6 udział wzięło 20 uczniów
A w kategorii klas 7 - 8 aż 23 uczniów.
Uczniowie przygotowywali się do tego zadania i byli bardzo przejęci. Treść dyktanda przekazywała uczennica, która w następnych zadaniach wcielała się w rolę króla Bolesława Chrobrego.
Celem dyktanda była m.in. popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii z okresu panowania Bolesława Chrobrego.
Treść dyktanda dotyczyła oczywiście koronacji i osiągnięć naszego pierwszego króla a poziom trudności dostosowany był do wieku dzieci i młodzieży.
Najlepsze wyniki uzyskali:
Uczniowie z klas 2 - 3
1. Wiktor Janecki
2. Dominika Okulicz Kozaryn
3. Liliana Chmurzyńska
Wyróżnienie: Julia Knap i Zofia Wypchło.
Uczniowie z klas 4 - 6
1. Nikola Hawrylewicz
2. Jakub Jasiewicz i Antoni Cepak
3. Kajetan Kowalski
Wyróżnienie: Antonina Tuńska, Hanna Nawrocka i Damian Gorzynik.
Uczniowie z klas 7- 8
1. Lena Czarnecka
2. Kornelia Okulicz Kozaryn
3. Aleksandra Zięba i Lena Knera
Wyróżnienie: Oskar Donder.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w "Wielkim dyktandzie", gratulujemy wyników i odwagi zderzenia się z polską ortografią.
Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie. Nagrody zostały wręczone po uroczystości koronacji Bolesława Chrobrego.
Jesteśmy dumny, że aktywnie uczestniczyliśmy w obchodach tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski.
Koordynatorzy projektu:
Małgorzata Matuszak – nauczycielka historii
Uczennice:
Antonina Leszczyńska – klasa 7
Antonina Tuńska, Julia Kozłowska, Nikola Hawrylewicz, Hanna Nawrocka – klasa 5