Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.
Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
W załączeniu przekazuję Państwu terminy postępowania rekrutacyjnego oraz komunikat MEN w tej sprawie. Proszę o zapoznanie się z tymi informacjami oraz przekazanie wszystkim zainteresowanym.
Materiały są dostępne także na stronie
Film utworzony z prezentacji PowerPoint wykonanych przez uczniów klasy 6 B na lekcje języka angielskiego w ramach nauki zdalnej.
Autor: Anna Rejek
W Tygodniu Bibliotek Pani Ewa Smoderek zorganizowała akcję "Ależ ja czytam". Akcja ma na celu złamanie stereotypu nieczytającej młodzieży. Pani bibliotekarka w prosty i radosny sposób promuje czytanie wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
Dzisiaj doszła do skutku lekcja online z 15-letnią AllisonSoe ze Stanów Zjednoczonych. Inicjatorem lekcji była nauczycielka języka angielskiego w naszej szkole – pani Anna Rejek. Nawiązała ona współpracę z fundacją „Girls FutureReady”, której wolontariuszki, w czasie pandemii koronawirusa, pomagają nauczycielom i uczniom w Polsce. Służą one pomocą, co oczywiste, zwłaszcza w zakresie języka angielskiego.
Allison okazała się bardzo miłą nastolatką ze stanu Waszyngton. Odpowiedziała na nasze pytania dotyczące jej szkoły, stanu oraz zainteresowań. Krótko też wyjaśniła nam różnicę w stosowaniu czasowników „make” i „do”. Obydwa one znaczą w języku polskim to samo – „robić’, a ich zastosowanie jest często mylone. Dużo pytań, jak przystało na dziennikarkę naszej szkolnej gazety „Pogodna”, miała Amelka Michta, uczennica klasy ósmej. Wykazała się ona prawdziwie reporterską dociekliwością. Czynny udział w spotkaniu wzięła też Maja Tuńska, uczennica klasy szóstej B. Byli też obecni inni uczniowie, ale trochę zabrakło im śmiałości aby się aktywnie włączyć w to spotkanie. Były też osoby, które miały problemy z dołączeniem do spotkania. Mam nadzieję, że następnym razem (a następny raz będzie na pewno!) więcej osób będzie uczestniczyć w spotkaniu z Allison i innymi wolontariuszami, a także, że uda nam się pokonać zarówno nieśmiałość, jak i problemy techniczne. Radzę już dziś zacząć przygotowania do tych spotkań. Przemyśleć pytania, tematy do rozmowy, itp.
A zatem – do zobaczenia!
Anna Rejek
Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.
M. Konopnicka
W dniu 15 maja obchodzimy nietypowe święto - Dzień Niezapominajki. Aby pokazać te skromne, zapomniane kwiaty, ogłosiłam wśród klas 4-6 zadanie do wykonania.. Oto nagrodzone uczennice, które jako pierwsze podjęły moje wyzwanie: Zuzanna Lubińska - klasa IV, Alicja Wysocka - kl. V, Julia Józefiak – klasa VIb, Natalka Zakrzewska, klasa V, Zosia Maciejewska – klasa V.
Zapraszam do odbioru nagród po powrocie do szkoły- Alina Apanasowicz
Konkurs na najpiękniejszy kotylion majowy został zorganizowany przez Panie - Justynę Staszczyk i Ewę Smoderek - nauczycielki Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. Jury oceniło 47 prac w 3 kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolne, uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VIII.
Komisja konkursowa przyznała nagrody:
KATEGORIA - DZIECI PRZEDSZKOLNE
Biała Maja
Groblica Hania
Kusz Borys
Łukiewicz Oliwier
KATEGORIA – uczniowie klas I-IV
Borkowski Sebastian
Wiśniewska Michalina
Biały Ksawery
Groblica Antoni
KATEGORIA – klasy V-VIII
Zakrzewska Agata
Staszczyk Igor
Lubiński Sebastian
Zakrzewska Natalia
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie oraz za przepiękne prace nadesłane w ramach konkursu. Prace prezentujemy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej oraz na stronie gazety szkolnej Pogodna w Krzęcinie. Dziękujemy Pani Barbarze Biesiadzie i Pani Annie Idziak za udział w obradach komisji.
Dziękujemy również sponsorom, którzy chcą pozostać anonimowi oraz Paniom Kindze Staszczyk i Katarzynie Chęcińskiej za ufundowanie nagród.
Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano nagrody.
Odbiór nagród po powrocie do szkoły / lub we wtorek 19 maja 2020r. w godz 10.00-12.00 odbiór osobisty w bibliotece.
Organizatorzy
Ewa Smoderek, Justyna Staszczyk
Drodzy Uczniowie, w związku ze świętami majowymi, Szkoła Podstawowa w Krzęcinie ogłosiła konkurs na najpiękniejszy KOTYLION MAJOWY . Poniżej przesłane prace
Ogłoszenie wyników wkrótce.
Do 30.04.2020 r. rodzice kandydatów zakwalifikowanych już klasy I proszeni są o potwierdzenie woli przyjęcia kandydata na e-maila szkoły (oświadczenie dostępne na stronie szkoły). Termin w postępowaniu uzupełniającym do kl. I od 18.05.2020 r. do 22.05.2020 r.
Zgodnie z wypowiedzią Dariusza Piontkowskiego ministra edukacji narodowej do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty (https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/2614098912251247/UzpfSTEyNDY0NjA5NzYzNjIzMToyNDcxNTY3OTU5NjEwNjg4/)
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego
https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-2020 – Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów przełoży się na ich dobre wyniki. Ten wyjątkowy czas, w którym wszyscy jesteśmy dowiódł, że zdaliście egzamin z dojrzałości i wytrwałości. Już dziś życzę wszystkim powodzenia na egzaminach – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Dorośli oraz nasi Uczniowie!
W tym roku nie będzie „ niebieskiego” przemarszu po głównej ulicy Krzęcina, kiedy to wspólnie wyrażaliśmy swój sprzeciw wobec przemocy. W tym roku nasz głos oddamy w inny sposób : wszystkich chętnych zapraszam do zrobienia zdjęcia z niebieskim serduszkiem- jako przesłanie, że nadal walczymy z przemocą wobec dzieci.
Zdjęcia zostaną umieszczone w szkolnej gazetce POGODNA na Facebooku. Zdjęcia proszę przesyłać na adres barbara.biesiada@gmail.com do 26 kwietnia.
Dla przypomnienia:
Po raz pierwszy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci zorganizowała w USA w 1998 r. amerykańska organizacja EPOCH (End PhysicalPunishment of Children), a jej celem było przekonanie rodziców i opiekunów, żeby zrezygnowali ze stosowania kar cielesnych wobec swoich podopiecznych. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci jest obchodzony od 2003 r.
Jak powiedział Marek Michalak- były Rzecznik Praw Dziecka:” (…) kampania ma na celu stworzenie koalicji przeciwko przemocy wobec dzieci - do tej kolacji powinien przyłączyć się każdy z nas, każdy przyzwoity człowiek. Musimy przyjąć raz na zawsze prawdę, że dziecko nie jest niczyją własnością, należy zawsze traktować je podmiotowo".
Alina Apanasowicz
Regulamin konkursów organizowanych w ramach „Światowego Dnia Sprzeciwu wobec bicia dzieci” - 2020r. Szkoła Podstawowa w Krzęcinie
Konkurs ma skłonić dzieci i młodzież do analizy, empatii oraz zwrócenia uwagi na problem przemocy w szerokim zakresie ( nie tylko przemoc, która kojarzy nam się z biciem, ale także tzw. hejt, wyśmiewanie, znęcanie psychiczne, etc.)Organizatorzy konkursu: pedagog szkolny, Barbara Biesiada i GKRPACele konkursu- uwrażliwienie na problematykę, rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia, zachęcenie dzieci, młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej i plastycznej, rozwijanie umiejętności literackich, ze wskazaniem na poprawność stylistyczną i językową utworu.
Uczestnicy:
I grupa wiekowa: klasy 1-3 ( konkurs plastyczny)
II grupa wiekowa: klasy 4-5 ( praca literacka)
III grupa wiekowa : klasy 6-8 ( praca literacka)
Tematyka pracy:
I grupa: „ Przemoc boli” lub „ Mój świat bez przemocy”.
Prace plastyczne należy wykonać samodzielnie.
Uczestnik konkursu może przygotować tylko jedną pracę.
Zdjęcie pracy należy przesłać na adres alina-apanasowicz@wp.pl.
Oryginał pracy proszę zachować ( po powrocie do szkoły zostanie umieszczony na wystawie).
Wysłanie pracy jest równoznaczna ze zgodą na umieszczenie jej w gazecie szkolnej POGODNA i na stronie internetowej szkoły wraz z imieniem i nazwiskiem autora.
Nagrody zostaną przydzielone w każdej grupie wiekowej :
1 miejsce, 2 miejsce i 3 miejsce.
Oceny prac dokona jury.
Laureaci zostaną poinformowani o wynikach konkursów najpóźniej do dnia 8 maja br.
Wręczenie nagród odbędzie się po powrocie do szkoły.
Format prac A4, technika dowolna.
II grupa: Praca literacka - „Nie dla wszystkich dom rodzinny jest miejscem pełnym ciepła, miłości i bezpieczeństwa”.
III grupa: Praca literacka - „Surfuję nie hejtuję”.
1) Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie pracy literackiej wyłącznie za pośrednictwem emaila na adres barbara.biesiada@gmail.com
2) W treści maila prosimy podać następujące informacje:-Imię i nazwisko ucznia-Klasa-Zgoda na przetwarzanie danych osobowych ucznia
3) Tekst powinien być zapisany w edytorze Word i przesłany w formie załączonego pliku elektronicznego.
4) Tekst powinien liczyć maksymalnie do 250 znaków
5) Wielkość czcionki – 126) Krój czcionki: Times New Roman
KRYTERIA OCENIANIA:
1) Będą brane pod uwagę wyłącznie własne teksty uczestników konkursu
2) Jeden autor może zamieścić tylko jedną pracę
3) Jury będzie brało pod uwagę: oryginalność realizacji tematu, poprawność językową, interpunkcyjną i ortograficzną, samodzielność.
Nagrody zostaną przydzielone w każdej grupie wiekowej.
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to zapis ujęty w podpisanym 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Przypomnijmy, że w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, 20 marca br.zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określono również zasady prowadzenia nauczania na odległość i możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
Harmonogram egzaminów i rekrutacji
– nowe rozwiązania w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół i placówek
W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. Dnia 10 kwietnia Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Harmonogram egzaminów
W roku szkolnym 2019/2020 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej otrzymał upoważnienie do zmiany harmonogramu przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Komunikat w tej sprawie zostanieogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu. Jednocześnie zostają utrzymane w mocy wszystkie rozpoczęte już czynności dotyczące organizacji i przeprowadzania danego egzaminu zewnętrznego.
Podstawa prawna
Termin postępowania uzupełniającego do oddziałów przedszkolnych obowiazuje od 13.04.2020 r. do 20.04.2020 r.
„Komputery zostały pozyskane w ramach Projektu„Euroschola.eu – Razem damy radę!” - nieodpłatnego wynajmu dla uczniów szkół w czasie zamknięcia placówek w okresie epidemii koronawirusa. Komputery zostały przeznaczone do zapewnienia uczniom dostępu do zdalnej edukacji.”
- linków do stron www.euroschola.eu i www.ups.com
Okres szerzącej się epidemii to czas, kiedy może dochodzić do nasilania się trudnych sytuacji w domowym życiu z Twoim bliskimi.
Ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu z jednej strony, nadmiar obowiązków z drugiej, brak ruchu, monotonia, trudności z organizacją dnia mogą stawać się źródłem złości i konfliktów w relacji z najbliższymi .
Oto sposoby na poradzenie sobie ze złością:
- dmuchając balona
- rysując swoją złość (możesz też zastosować malowanie na dużych arkuszach papieru jaskrawymi farbami)
- poprzez tzw. „skrzynię złości” – pudełko z gazetami, które możesz gnieść do woli lub drzeć
- wykrzyczenie złości (np. w swoim pokoju)
- poprzez ćwiczenia, aktywność ruchową
- bliskość z innymi osobami, poproś, by byli przy tobie, pomogli ci rozwiązać problem, z którym się zmagasz; może będzie to dobra okazja, by wspólnie porozmawiać o sytuacjach, które stają się źródłem złości
- włącz się we wspólne działanie
- sięgnij po „ludzika złości” – pacynkę, do której może włożyć rękę i powiedzieć jej o swojej złości,
- poduszka złości, na której możesz wyładować emocje uderzając pięściami,
- kapelusz, którego założenie niesie komunikat: „ zwróć na mnie uwagę, jesteś mi potrzebny, itp.
- słuchając muzyki (preferowanej przez ciebie, ale akceptowanej przez innych)
- oddając się aktywności, która sprawia ci przyjemność, uspokaja, relaksuje (może będzie to kontakt ze zwierzęciem czy czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówki a może sen)
4. Zapytaj dorosłych, co robią, gdy się złoszczą (dobre rady zawsze w cenie)
5. Zaproponuj opracowanie tzw. domowegokodeksu złości czyli listyzachowań dozwolonych i nieakceptowanych w waszej rodzinie. Ustalcie konsekwencje wynikające z pojawiania się nieakceptowanych zachowań np. utrata określonego przywileju, przyjemności, dodatkowe obowiązki czy naprawa szkód
6.Zwracaj uwagę na pewne sygnały ostrzegawcze, które zazwyczaj poprzedzają wybuch twojej złości. Obserwuje swoje ciało, co się z nim dzieje, kiedy narasta w tobie złość (może to szybszy oddech, suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, wypieki na twarzy, zaciśnięte dłonie, napięte mięsnie, bóle głowy, spocona skóra, drżenie ciała, podniesiony głos, itp.). Spróbuj określić sytuacje, które szczególnie cię denerwują. Określ rodzące się w nich emocje na termometrze uczuć. Może być on dla ciebie podpowiedzią, co zrobić, żeby nie poddać się złości.
Legenda:
Spokój– tak trzymaj
Lekkie zdenerwowanie– weź 3 głębokie oddechy
Irytacja – coś cię denerwuje, poszukaj więc rozwiązania lub oddal się od tej sytuacji
Złość – powiedz komuś o niej, uderz w poduszkę, idź na spacer, weź się zaćwiczenia ruchowe, taniec
Wściekłość – uwaga wybuch!!! Idź w bezpieczne miejsce, by nie zrobić krzywdy sobie lub innym
Powodzenia !!!
Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Choszcznie
Okres szerzącej się epidemii to czas, kiedy może dochodzić do nasilania się trudnych sytuacji w domowym funkcjonowaniu z Twoim dzieckiem.
Zmęczenie, brak ruchu, monotonia, zakłócony rytm dnia, stres, zdalne nauczanie, dodatkowe obowiązki do wykonania, brak zdyscyplinowania w pracy mogą powodować wybuchy złości u Twojej pociechy.
Oto sposoby na poradzenie sobie z atakami złości twojego dziecka:
- dmuchanie balona, aż pęknie
- wyrysowanie swojejzłości (można też zastosować malowanie na dużych arkuszach papieru jaskrawymi farbami)
- „skrzynię złości” – pudełko z gazetami, które można gnieść do woli lub drzeć
- wykrzyczeniezłości (np. w swoim pokoju)
- ćwiczenia,aktywność ruchową
- rozmowę, bycie przy dziecku – „jestem tu, by ci pomóc”
- wspólne działanie
- ludzika złości – pacynkę, do której może włożyć rękę i powiedzieć jej o swojej złości,
- pudełko uczuć – (kredki i papier do narysowania złości, poduszka złości, na której można wyładować emocje – uderzanie pięściami lub krzyczenie, kapelusz, którego założenie niesie komunikat: „zwróć na mnie uwagę, jesteś mi potrzebny, itp.)
5. Powiedz dziecku, co ty robisz, gdy się złościsz
Jeżeli nie udało ci się powstrzymać swojej złości i np. za głośnio krzyczałaś, porozmawiaj z dzieckiem o tym, przyznaj się do swojego niewłaściwego zachowania, powiedz o emocjach ci towarzyszących „jest mi przykro z powodu mojego niewłaściwego zachowania, przepraszam za nie ”. Nie bój się przyznać do błędu. Dziecko uczy się do ciebie także takich zachowań.
6. Określ zachowania, których nie akceptujesz oraz ustal konsekwencje wynikające z ich pojawiania się np. utrata określonego przywileju, przyjemności, dodatkowe obowiązki czy naprawa szkód
Punkt 4 i 5 stworzą tzw. kodeks złości czyli listę zachowań dozwolonych i nieakceptowanych
7. Zachowaj spokój – staraj się mówić spokojnie, akceptuj uczucia przeżywane przez dziecko, nazywaj co widzisz – „widzę, ze jesteś bardzo zły…”
8. Rodzicu, bądź czuły na pewne sygnały ostrzegawcze, które zazwyczaj poprzedzają wybuch złości (wzmożona ruchliwość dziecka, nagłe zajmowanie się sprawą, która nigdy nie była bardzo ważna, zaczepne słowa, tzw. „ping – pong” słowny, gesty, miny, bladość lub zaczerwienienie, rozdrażniony, podniesiony głos, nieprzyjmowanie żadnych argumentów, krytyka, rozkojarzenie, itp.)
Pomocne będzie wówczas:
- rozbrojenie nastroju dziecka, tak by nabrało dystansu lub zwróciło się o pomoc – „widzę, ze trudno ci dopasować klocki…”
- obrócenie sytuacji w żart – „Ach te klocki, chyba się zbuntowały…”
- naprowadzenie dziecka na rozwiązanie problemu – „czasem klocki są zniekształcone. Co można zrobić w takiej sytuacji?”
A teraz - zaproponuj dziecku wspólne przygotowanie posiłku, grę planszowa, obejrzenie filmu, rozmowę, przygotowanie dekoracji świątecznych lub innych okolicznościowych, rozmowę z członkami rodziny z którymi dawno nie rozmawialiście przy użyciu telefonu, skypa, lub innego komunikatora.
Powodzenia !!!
Pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Choszcznie
W naszej szkole powstały strefy wyciszenia i relaksu. Refleksyjne oznaczenia przypominają wszystkim o konieczności wzmacniania relacji międzyludzkich, wspólnych rozmowach, działaniui pomocy. Symbole zachęcają do czasowej rezygnacji z użytkowania urządzeń elektronicznych i samodzielnego, kreatywnego działania.
W lutym, w naszej szkole powstały podłogowe gry planszowe. Realizacja tego pomysłu pozwala uczniom na kreatywne spędzanie przerw. Jedna ze wspomnianych gier znajduje się na parterze budynku głównego. Każda z gier ma własny regulamin, który określa jej zasady. Regulaminy znajdują się przy planszach, w miejscach zabawy. Celem głównym jest aktywizacja uczniów w procesie dydaktycznym, celami szczegółowymi zaś wykonywanie i prezentowanie określonych działań matematycznych oraz integracja ze środowiskiem szkolnym. Poniżej krótkie zasady gier:
KLASY - ZASADY GRY
1. W grze biorą udział uczennice i uczniowie klas IV-VIII.
2. Rozgrywki odbywają się w przerwach międzylekcyjnych – zgodnie z potrzebami i zainteresowaniem uczniów.
3. Rywalizacja ma charakter indywidualny.
4. Kolejność udziału w grze wyznaczona jest na podstawie ustaleń koleżeńskich.
5. Gra polega na umiejętnym przejściu przez 10 pól planszy podłogoweji wyrzucaniu kostki na kolejne pola.
Zadaniem uczestnika jest utrzymanie się przez dłuższy czas na jednej nodze w polach nr 1,2,3,5,6,7,8,9.
6. W ramiona oznaczone numerem 4 oraz w pole oznaczone numerem10, uczestnik wskakuje obunóż.7.
SKOCZNA TABLICZKA - ZASADY GRY
1. W grze biorą udział uczennice i uczniowie klas IV-VIII.
2. Rozgrywki odbywają się w przerwach międzylekcyjnych – zgodniez potrzebami i zainteresowaniem uczniów.
3. Rywalizacja ma charakter grupowy.
4. Kolejność udziału w grze wyznaczona jest na podstawie ustaleń koleżeńskich.
5. Gra polega na umiejętnym poruszaniu się po planszy i wyskakiwaniu działań z zakresu tabliczki mnożenia oraz prezentowania wyników za pomocą ruchu.