W środę tj. 27 września 2017r. naszych przedszkolaków odwiedzili policjanci Pan Jarosław Przybyliński oraz Pan Mariusz Nawrocki. Przypomnieli oni o zasadach bezpieczeństwa (w szczególności poruszaniu się po drodze) oraz o ograniczonym zaufaniu do obcych. Pan policjant dla wszystkich dzieci wręczył upominki: opaski odblaskowe, chusty oraz kamizelki i zaprosił do zwiedzenia odnowionego posterunku. Przedszkolaki obdarowały policjantów podziękowaniami.
Dziękujemy za miłe spotkanie.
W dniu 19 września przedszkolaki z grupy Motylków i Żabek , uczestniczyły w miniwarsztatach pt.”Silna, mała mróweczka” . Warsztat przeprowadziła Pani Aleksandra Czopik- psycholog, trener z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.
Spotkanie miało na celu budowanie optymistycznej postawy, która prowadzi do zwiększenia pewności siebie, przeświadczenia o skuteczności własnych działań, a także szacunku i tolerancji wobec innych. Dzieci m.in. wysłuchały bajki, a potem trafnie odpowiadały na zadawane pytania.
Uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach profilaktyczno –wychowawczych, prowadzonych przez psycholog p. A. Czopik. Poprzez metody warsztatowe, czynny udział w zadaniach oraz zabawy pani prowadząca zajęcia usiłowała dotrzeć do uczniów i przekazać im, w jaki sposób powstaje uzależnienie. Uczestnicy poznali negatywne skutki oddziaływania alkoholu, substancji psychoaktywnych na ludzki organizm. Pani Aleksandra w bardzo konkretny a zarazem dostępny sposób pomogła uczniom w przyjęciu krytycznej postawy wobec używek, a ponadto wskazała drogi prowadzące do abstynencji. Poprzez założenie alkogogli, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z 1 promilem alkoholu we krwi, uczniowie mogli doświadczyć, jak zachowuje się człowiek po spożyciu alkoholu.
Tego samego dnia, po południu 20 nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyło w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia programu wychowawczo-profilaktycznego pod nazwą „Program Domowych Detektywów, czyi Jaś i Małgosia na tropie.” Jest to program przeznaczony dla uczniów klas IV i V, a realizowany będzie na terenie szkoły. Udział w nim wezmą nauczyciele wraz z rodzicami i wychowawcami. Celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz ograniczenie problemów związanych z piciem alkoholu. Program jest rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, ORE, PARPA oraz Instytut Psychiatrii I Neurologii.
Materiały dydaktyczne do pracy z dziećmi zostaną zakupione przez GKRPA, z inicjatywy P. Kazimiery Prokopiak.
Pedagog Alina Apanasowicz
Wakacje to czas beztroskiej zabawy, wypoczynku i relaksu. Możliwości spędzania wolnego czasu jest wiele,
a zazwyczaj o nasz dobry wypoczynek zabiegają Rodzice. Nam taką szansę stworzyło Stowarzyszenie Lider Pojezierza. Najpierw wzięłyśmy udział w ogłoszonym przez stowarzyszenie konkursie „Mam talent dziennikarski”. Skutecznie do udziału w konkursie zachęciła nas pani Barbara Biesiada, z którą kiedyś redagowałyśmy szkolną gazetę POGODNA. Ponieważ w konkursie mogłyśmy wykorzystać nasze zainteresowania, zgodziłyśmy się. Wykonałyśmy swoją pracę. Wiktoria Wypchło zrobiła film o Środowiskowym Domu Samopomocy w Krzęcinie, natomiast Paulina Abraś wykonała prezentację multimedialną o zespole pałacowo – parkowym w Przybysławiu. Z radością przyjęłyśmy wiadomość, że obie zostałyśmy laureatkami konkursu. Nagrodą był udział w dwutygodniowych wakacyjnych warsztatach dziennikarskich na terenie Polski i Czech.
13 sierpnia w Czaplinku w ośrodku wypoczynkowym „Kusy Dwór” spotkałyśmy się z pozostałymi uczestnikami
z województwa zachodniopomorskiego, łódzkiego i lubuskiego oraz z powiatu opawskiego w Czechach. W Czaplinku miałyśmy poznawać tajniki pracy z kamerą. Brałyśmy udział w warsztatach, dzięki którym mogłyśmy nakręcić całkiem przyzwoity film. Nasza grupa określiła, co będzie tematem filmu i jaki sporządzimy scenariusz. Wiktoria bardzo dobrze spisała się tutaj w roli babci. Montaż efektów filmowych, praca na planie sprawiła nam wiele satysfakcji.
Od 20 sierpnia czas spędzałyśmy już w Czechach w miejscowości Pusta Polom w ośrodku „Setina”. Z tego czasu zapamiętamy wycieczkę do zabytkowego zamku wraz z parkiem - Hradec nad Moravici. Równie ciekawe były zajęcia terenowe połączone ze zdobywaniem sprawności. Jak przechwytywać, a następnie przetwarzać dźwięk w prezentacjach multimedialnych, jak prezentować i nie zanudzić słuchacza – to tematyka warsztatów, w których uczestniczyłyśmy w Czechach.
Czas biegł nieubłaganie. Od 24 sierpnia byłyśmy już w Gryżynie, niedaleko Zielonej Góry. Tu znalazłyśmy gościnę w ośrodku „Anapausis”. W Gryżynie uczestniczyłyśmy w sesji wyjazdowej, podczas której odbyło się spotkanie w redakcjach Radia Zachód, Radia Zielona Góra i Radia Index w Zielonej Górze. Nagrania realizowałyśmy w terenie, w redakcjach poznawałyśmy tajniki montażu.
Dwutygodniowe wakacyjne warsztaty dziennikarskie już za nami. Nie kojarzymy ich jednak tylko z nauką sztuki dziennikarskiej. Skorzystałyśmy z rejsu statkiem po Jeziorze Drawskim, zwiedziłyśmy nieznane zakątki w kraju i w Czechach, ale przede wszystkim uczestniczyłyśmy w wieczorkach integracyjnych. Świetnie bawiłyśmy się podczas ognisk, gier terenowych czy też spotkań z rówieśnikami w pokojach. Z pewnością był to ciekawy wyjazd, który wypełnił nam czas, stał się źródłem niezapomnianych przeżyć i nowych znajomości.
Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do prezentacji multimedialnej tematycznie związanej z warsztatami. Przedstawimy ją w szkole jako projekt gimnazjalny. 29 września spotykamy się po raz ostatni z uczestnikami wakacyjnych warsztatów. W Międzyrzeczu weźmiemy udział w konferencji Młodzieżowej Akademii Komunikacji, podczas której będą prezentowane wypracowane materiały z warsztatów.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Lider Pojezierza za udany wyjazd. Być może w przyszłości dziennikarstwo będzie naszym powołaniem?
Paulina Abraś, Wiktoria Wypchło, kl. II gimnazjum
uczestniczki warsztatów
Dzisiaj wszyscy mogli się przekonać, że wakacje się skończyły. Punktualnie o godzinie 9:00 odbył się uroczysty apel rozpoczynający rok szkolny 2017/ 2018. Swą obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Krzęcin Pan dr Bogdan Wojciech Brzustowicz, Przewodniczący Rady Gminy Pan Artur Konopelski, Sekretarz Gminy Krzęcin Pan Ryszard Przywarty, Przewodnicząca GKRPA Pani Kazimiera Prokopiak. Pani dyrektor Honorata Kłosek w ciepłych słowach powitała wszystkich zaproszonych gości, całą społeczność szkolną oraz Rodziców. Apel, który poprowadziła Aleksandra Rutkowska, został uatrakcyjniony recytacją w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Krzęcinie. Po uzyskaniu niezbędnych informacji rozeszliśmy się do klas, gdzie odbyły się spotkania ze swoimi wychowawcami.
Zuzanna Kucharczyk, kl. VIb
W sobotę 2 września w Sali Gminnego Centrum Kultury w Krzęcinie odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela”. Fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego jako pierwsi odczytali Wójt Gminy Krzęcin Pan dr Bogdan Wojciech Brzustowicz oraz Pani Jolanta Przywarta.
Również uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji wspólnego czytania. Interpretacji dzieła Wyspiańskiego podjęły się Paulina Kidula, Jagoda Leciejewska i Aleksandra Rutkowska, która prowadziła sobotnie spotkanie. Gratulacje za odwagę!
B. B.
1 września 2017 roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, w Gminnym Centrum Kultury poznaliśmy wyniki okręgowego konkursu „List do taty”, organizowanego już po raz czwarty przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Fundacją im. św. Cyryla i Metodego. Honorowy patronat nad konkursem na etapie okręgowym sprawowała Pani Senator Grażyna Anna Sztark, która przyjechała tego dnia do Krzęcina specjalnie na uroczystość wręczenia nagród. W spotkaniu w sali GCK w Krzęcinie niecodziennego gościa powitał Wójt Gminy Krzęcin Pan dr Bogdan Wojciech Brzustowicz.
Udział w konkursie mogli wziąć uczniowie klas czwartych i piątych. Powołane przez Panią Senator Jury z trudnością wyłoniło dwóch laureatów konkursu. Cudownie było czytać wszystkie listy, okropną trudnością zaś było wyłonienie laureatów. Prace były piękne, wymowne, autentyczne. Chwytały za serce. Każdy z listów był wzruszający i głęboko poruszający – mówiła Pani Senator na spotkaniu. W konkursowych pracach w formie listu do swojego taty mieliśmy się zastanowić nad ważnymi pytaniami - kim jest tata i jaka jest jego rola w naszej rodzinie. Laureatami IV edycji konkursu zostali:
Krzysztof Cepak i Wiktoria Boboić – obecnie już klasa VIa.
Laureaci oraz wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, a byli to: Alicja Farysej, Zuzanna Kucharczyk, Julia Majko, Ewa Przybylak, Wiktoria Boboić, Amelia Michta, Wiktoria Puzio, Krzysztof Cepak, Marcel Hermanowicz, Marcel Juszczak, Bartosz Prość i Daniel Masiński, otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy – podziękowania. Słowniki polsko – angielskie i angielsko – polskie, karty pamięci i foldery o Senacie RP z pewnością przydadzą się każdemu uczestnikowi w trakcie nauki w szkole. Był czas na kwiaty, podziękowania i gratulacje ze strony Pani Senator dla Pani dyr. Honoraty Kłosek i naszej polonistki. Pan Wójt i Przewodniczący Rady Gminy w Krzęcinie podziękowali Pani Senator za patronat honorowy nad konkursem. Wiktoria Boboić w naszym imieniu wręczyła dostojnemu gościowi wydania POGODNEJ. Pani Senator obiecała nam, że za pośrednictwem gazety chętnie zapozna się z życiem naszej szkoły.
Po ogłoszeniu wyników odbyła się krótka część artystyczna, której przysłuchiwali się zaproszeni goście oraz Rodzice uczestników konkursu. Miłą i sympatyczną atmosferę zapewnili wszystkim:Oliwer Janecki, Ola Rutkowska, Marcel Hermanowicz, Marcel Juszczak, Amelia Michta i absolwent naszej szkoły, już maturzysta, Maciej Radomiak. Serdecznie im dziękujemy za włożone serce w przygotowanie atrakcji artystycznych.
Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd do Warszawy na uroczystą galę w Senacie RP, która odbędzie się w październiku 2017 r., a udział w niej wezmą również Krzysiu i Wiktoria wraz z opiekunem Panią Barbarą Biesiada. Podczas gali spośród zwycięzców etapów okręgowych zostaną ogłoszeni laureaci ogólnopolskiego finału Konkursu. Czekamy z niecierpliwością na kolejne wiadomości. Tymczasem gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu!
Julia Majko, kl. VIb
Fot. Z archiwum Gminy Krzęcin
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej
w Krzęcinie, odbędzie się 4 września 2017r.
o godzinie 900 w sali gimnastycznej.
7 czerwca 2017 r uczniowie z klasy IV B i V B, oraz dwie uczennice z klasy IV A i dwie z klasy III z razem z P. Małgorzatą Matuszak i P. Elżbietą Szczepaniak - Szypuła pojechali na trzydniową dydaktyczną wycieczkę do Gniezna, Torunia i Solca Kujawskiego.
Odwiedzili ten piękny zakątek kraju w celu pogłębienia wiedzy historycznej i przyrodniczej.
Gniezno
Pierwszego dnia odwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski. Podczas pobytu w pierwszej historycznej stolicy państwa polskiego uczniowie zwiedzi Katedrę Gnieźnieńską poznając historię tego miejsca. Przewodnik wycieczki nakreśliła uczniom zmiany architektoniczne jakie zachodziły w budowli na przestrzeni dziejów, a także przybliżyła najważniejsze wydarzenia z naszej historii, które rozgrywały się w obiekcie. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć najstarszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce czyli Drzwi Gnieźnieńskie, oraz podziemia katedry.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Uczniowie w muzeum obejrzeli wystawę stałą z filmami 3D składającą się z trzech części – Państwo, Źródła, Kultura.
Nocleg to też bardzo ważna rzecz- Motel Tower – położony jest zaledwie 1500 metrów od ścisłego centrum Torunia. Otoczony jest przepiękną zielenią. W pobliżu znajduje się taras widokowy nad Wisłą, z którego można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na gotycką Starówkę i bulwar.
Pokoje dwuosobowe z łazienkami – super!!!!!
Toruń
Następnego dnia w promieniach wiosennego słońca uczniowie podziwiali Stare Miasto w Toruniu. Wyprawę w przeszłość rozpoczęli od strony Wisły. Najpierw oglądali średniowieczne mury, baszty i bramy. Po drodze na Rynek Staromiejski, który od wieków stanowił serce Torunia, mijali ruiny zamku krzyżackiego, Krzywą Wieżę, Katedrę Świętych Janów, koscioły św. Jakuba, Jana Chrzcicielai Ewangelisty, Ratusz Staromiejski i gotyckie kamienice mieszczańskie z XIV wieku. To tylko nieliczne perełki, jakie widzieli. Zespół staromiejski jest bowiem jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w naszym kraju i został w 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stare i Nowe Miasto, z XIII wiecznym układem urbanistycznym i licznymi zabytkowymi kościołami oraz pomnikami - to rzeczywiście unikat. W Toruniu na każdym kroku, a na Rynku Głównym w szczególności, bardzo widoczna jest pamięć o Mikołaju Koperniku oraz standardowym produkcie Torunia- piernikach.
Obowiązkowym punktem wycieczki było Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, jedyne takie miejsce w Europie. XVI-wieczną piernikarnię znaleźli na piętrze zabytkowego spichrza. Przed wejściem poznali legendę związaną z tymi pysznymi ciastkami. Następnie obejrzeli, jak wyrabia się tradycyjne toruńskie specjały i sami wzięli udział w procesie ich powstawania. Pod okiem mistrza piernikarskiego, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami, przesiewali mąkę, dobierali przyprawy i ucierali korzenie. Potem własnoręcznie łączyli składniki, wyrabiali i kształtowali ciasto, mogąc przy tym korzystać ze specjalnych ozdobnych form. W pomieszczeniu unosiły się zapachy imbiru, kardamonu i innych przypraw, a po włożeniu pierników na 50 zdrowasiek do specjalnego pieca wypieki były gotowe do zjedzenia lub zabrania ze sobą na pamiątkę.
Po kolacji – wybraliśmy się do Planetarium
Na początki odwiedzili salę Orbitarium, gdzie mogli zbadać ciekawe zjawiska zachodzące we wszechświecie. Dzięki prostym, interaktywnym urządzeniom i modelom szukali odpowiedzi na wiele pytań. Przystępne opisy tłumaczyły prezentowane zjawiska. Towarzyszyła temu zabawa i proste eksperymenty w atrakcyjnej formie.
Następnie z wielką przyjemnością obejrzeli seans astronomiczny ,,Niko w kosmosie’’ w toruńskim Planetarium. Pozwolił on pogłębić wiedze o Mikołaju Koperniku przyjrzeć się z bliska ciałom niebieskim. Na sztucznym niebie dzieci mogły zobaczyć układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie i co najważniejsze o wiele szybciej niż w rzeczywistości. Projektor zajmował centralne miejsce na sali, a wokół niego rozstawione były fotele. Dzięki otaczającemu zewsząd obrazowi, widzowie uzyskali wrażenie bycia wewnątrz mgławic, czy gromad gwiazdowych. Ogromny i ruchomy obraz pokrywał część kopuły od horyzontu aż po zenit. Umożliwiał on prezentację praktycznie wszystkich zjawisk i obiektów astronomicznych z doskonałą jakością. Seans dostarczył wiele niesamowitych wrażeń.
Ognisko z pysznymi kiełbaskami i ognisko.
Ależ był zabawa!!!!!! Pod chmurką oczywiście, do późnej nocy.
Trzeci dzień – Toruń
W programie wycieczki ważną atrakcją było zwiedzenie Centrum Nowoczesności -Młyn Wiedzy
To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni.
Solec Kujawski
Na koniec wycieczki uczniowie odwiedzili krainę dinozaurów w Solcu Kujawskim. To prawdziwy Dino Park pełen realistycznych dinozaurów sprzed milionów lat-od małych lesotozaurów po olbrzymiego sejsmozaura. Wszystkie te potwory stworzone były przez najlepszych na świecie rzeźbiarzy wyspecjalizowanych w tematyce paleontologicznej. W najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlały one anatomię ciała, strukturę skóry i inne cechy charakterystyczne każdego z gadów. Dzieci udały się w dwukilometrową podróż wiodącą wśród tematycznych scenek rodzajowych podzielonych chronologicznie na okresy geologiczne. Naturalna i niepowtarzalna roślinność tworzyła wyjątkowy mikroklimat. Po ścieżkach edukacyjnych oprowadzał przewodnik, który udzielał dokładnych informacji na temat prezentowanych dinozaurów, miejsc ich występowania i charakterystycznych cech zachowań. Modele gadów były naprawdę realistyczne.
Wielką atrakcją był seans w kinie 5 D, mieliśmy przyjemność obejrzeć seans pt: „Powstanie Ziemi”, który zrobił na nas ogromne wrażenie.
W drodze powrotnej McDonald’s w Pile
Wycieczka do Gniezna, Torunia i Solca Kujawskiego była fantastyczną przygodą i świetną zabawą. Na pewno długo pozostanie w pamięci. Dzieci miło spędziły czas.
Małgorzata Matuszak
Informacja o zakupie podręczników na rok szkolny 2017/2018 w Zespole Szkół w Krzęcinie
PODRECZNIKI2017.2018_wykaz.pdf
Część Zespołu |
Klasa/ oddział |
kupuje szkoła |
wypożycza szkoła |
kupują rodzice |
Odziały Przedszkolne(wykaz będzie podany do księgarni w Choszcznie) |
3-6 latki |
---- |
------ |
Pakiety dla przedszkolaków zakupują rodzice (wg. informacji na wykazie i informacji danego wychowawcy, n-la religii). |
Klasy 1-3 |
Klasa 1 |
Podręczniki i obudowa do edukacji wczesnoszkolnej + j. angielski + informatyka |
----- |
religia |
Klasa 2 |
zeszyty ćwiczeń do edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego |
Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego |
religia zaj. komputerowe (po ustaleniu z nauczycielem) |
|
Klasa 3 |
zeszyty ćwiczeń do edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego |
Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej i j. angielskiego |
religia zaj. komputerowe (po ustaleniu z nauczycielem) |
|
Klasy 4-7 |
Klasa 4 |
wszystkie podręczniki (oprócz. j. niemieckiego) i zeszyty ćwiczeń (do 5 przedmiotów) |
----- |
j. niemiecki – podręcznik i ćwiczenia |
Klasa 5 |
zeszyty ćwiczeń ( do 4 przedmiotów) |
podręczniki (oprócz. j. niemieckiego) |
j. niemiecki – podręcznik i ćwiczenia ( zamówione przez szkołę) |
|
Klasy 4-7 |
Klasa 6 |
wszystkie podręczniki (oprócz. j. niemieckiego) i zeszyty ćwiczeń (do 4 przedmiotów) |
podręcznik do muzyki |
j. niemiecki – podręcznik i ćwiczenia ( zamówione przez szkołę) |
Klasa 7 |
wszystkie podręczniki i zeszyty ćwiczeń (do 4 przedmiotów) |
-------- |
j. niemiecki - ćwiczenia (zamówione przez szkołę) |
|
Gimnazjum |
Klasa 2 |
zeszyty ćwiczeń ( do 4 przedmiotów) |
wszystkie podręczniki |
historia – ćwiczenie ( zamówione przez szkołę) |
Klasa 3 |
wszystkie podręczniki i zeszyty ćwiczeń (do 4 przedmiotów) |
podręczniki do: plastyki zaj. technicznych i informatyki |
matematyka- zestawy przed egzaminem ( po uzgodnieniu z nauczycielem) |
Uwaga! informacje, czy podręczniki do religii muszą być nowe czy, można odkupić od klasy rocznikowo wyższej u n-la religii.
13 czerwca 2017r. o godz. 11.30 w sali konferencyjnej Gimnazjum Nr 6 w Szczecinie odbyło się podsumowanie XXX edycji konkursu „Mój las”.
Uczennice naszej szkoły znalazły się w zacnym gronie laureatów tego konkursu. Uczennica klasy VI Aleksandra Łazińska zajęła I m-ce w kategorii klas IV _ VI. Przygotowała ona pracę plastyczno i literacką na temat: „Drzewo i jego funkcje w przyrodzie”
Aleksandra Rutkowska z klasy I gimnazjum również zajęła I m-ce za pracę „Rola drewna dla lasu i ludzi” w kategorii uczniów klas gimnazjalnych.
Obie dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Ola została również poproszona, aby zdała relację z podsumowania konkursu na etapie centralny oraz z pobytu w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Małgorzata Matuszak
Plan wizyty obejmował szkolne warsztaty dziennikarskie pod okiem redaktora „Kuriera Szczecińskiego”, pana Bogdana Twardochleba, wywiad z wójtem Gminy Krzęcin, spotkanie z dyrektorem ŚDS w Krzęcinie i warsztaty rękodzieła pod okiem terapeuty oraz wycieczkę do Chłopowa, czyli opowieści o szlaku cysterskim i rozmowę z ks. Proboszczem Dariuszem Zającem. Relację zamieścimy oczywiście w najbliższym wydaniu POGODNEJ.
Dzień pełen wrażeń i atrakcji młodym dziennikarzom zapewnili: Wójt Gminy Krzęcin, dr Bogdan Wojciech Brzustowicz, dyrektor ZS w Krzęcinie, pani mgr Honorata Kłosek, dyrektor ŚDS w Krzęcinie, pani Beata Kusal oraz Ksiądz Proboszcz Dariusz Zając, za co uczestnicy tego niecodziennego dziennikarskiego wydarzenia serdecznie dziękują.
Podziękowania kierujemy również w stronę pani Sandry Żuk, która zajmuje się m.in. promocją naszej gminy, a towarzyszyła nam we wtorkowym wydarzeniu.
Zapraszamy do fotorelacji.
B. Biesiada
Tytułem mistrza ortografii w tegorocznych powiatowych potyczkach ortograficznych pochwalić się mogą uczniowie z choszczeńskiego gimnazjum. Gratulujemy!
Nasze uczennice w składzie: Wiktoria Bielesz – kl. III, Paulina Abraś – kl. I i Wiktoria Wypchło – kl. I – zdobyły dwie nagrody.
I miejsce w kategorii – Najciekawsze dyktando – przypadło Wiktorii Bielesz
I miejsce w kategorii – Najciekawszy plakat o tematyce związanej z ortografią – zdobyła Wiktoria Wypchło.
Gratulacje dla naszych reprezentantek!
B. Biesiada
W poniedziałek, tj. 5. czerwca br. w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie „Mój las”.
Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, a odbywa się on w trzech etapach: regionalnym (I etap) , wojewódzkim (II etap) oraz centralnym (III etap).
Na szczebel centralny ze wszystkich kategorii wiekowych wpłynęły aż 152 prace, a tylko 18 z nich zostało nagrodzonych. Wśród wyróżnionych osób znalazła się uczennica I klasy gimnazjum Aleksandra Rutkowska, która napisała pracę na temat: „Rola drewna dla lasu i Ludzi”.
Ola za swoją przepiękną pracę otrzymała wiele nagród, a wśród nich aparat cyfrowy.
Bardzo serdecznie gratulujemy.
Małgorzata Matuszak
2 czerwca 2017r.o godzinie 17.00 w auli ZS w Krzęcinie z inicjatywy wychowawcy klasy IVB odbył się uroczysty Koncert Życzeń z okazji Dnia Rodziny, który prowadzili: Anita Szydełko i Michał Stasiak. Podczas koncertu zarówno rodzice jak i dziadkowie usłyszeli przepiękne życzenia własnoręcznie napisane przez dzieci. Były też wiersze, piosenki, tańce i oczywiście prezenty. W czasie trwania uroczystości pojawiły się łzy radości i wzruszenia zarówno w oczach rodziców jak i dzieci.
Po zakończeniu części artystycznej w pięknie przygotowanej sali zaproszeni goście mogli porozmawiać przy kawie i ciastku.
Święto Rodziny to nie tylko okazja, aby rodzice mogli się zatrzymać i spędzić czas ze swoją pociechą, ale także miły akcent przed zakończeniem roku szkolnego.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom i rodzeństwu za obecność, a także pomoc w zorganizowaniu imprezy. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Małgorzata Matuszak
W dniu wczorajszym (12.06.2017r. ) uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Szczecina. Program obejmował seans w kinie Helios, odwiedziny parku trampolin Fun Jump oraz wizytę w papugarni.
Końcówka roku szkolnego jest naprawdę bardzo męcząca i wszyscy już z niecierpliwością czekają na zasłużony wypoczynek. I chociaż do wakacji zostało już naprawdę niewiele czasu, postanowiliśmy poczuć ich przedsmak i wybraliśmy się do Szczecina.
Po obejrzeniu najnowszej części „Piratów z Karaibów”, pełni wrażeń ale zmęczeni długim siedzeniem w kinie uczniowie godzinę spędzili w parku trampolin wyciskając z siebie siódme poty prezentując sztuczki akrobatyczne.
Zmęczeni ale zadowoleni, w drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze papugarnię w Stargardzie. Wizyta w tym miejscu pozwoliła nam zobaczyć z bliska te piękne i niezwykłe ptaki, a także dowiedzieć się czegoś o ich zwyczajach.
Wyjazd był udany, pełen różnych wrażeń i mamy nadzieję, że ten „oddech” pozwoli nam dotrwać do upragnionych wakacji.
Anna Rejek
W piątek ( 9.06.br.) uczniów klas 1-3 odwiedził Pan Dzielnicowy Posterunku Policji w Krzęcinie, asp. sztab. Jarosław Przybyliński.
Pan policjant przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa m.in. podczas zabaw na dworze (np. gra w piłkę w wyznaczonych do tego miejscach), właściwym poruszaniu się po drodze ( np. jazda na rowerze), zabawy nad wodą ( kąpiel w wyznaczonych miejscach, pod opieką dorosłych).
W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Na koniec spotkania , Pan policjant życzył dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom bezpiecznych słonecznych wakacji. Dziękujemy za spotkania.
Pedagog – A. Apanasowicz
„ Szanowni Państwo! Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Każdy, nawet najmłodszy, zasługuje na szacunek i godne traktowanie. Dzieci powinny znać swoje prawa, a my dorośli musimy pamiętać, że nie stoją one w sprzeczności z naszymi prawami, lecz je uzupełniają (…)”
Oto fragment listu rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, skierowany do uczestników konkursu.
W Dniu Dziecka zostały zorganizowane dwa konkursy dotyczące interpretacji i wiedzy na temat Praw Dziecka.
W kategorii klas I- III odbył się konkurs plastyczny - interpretacja plastyczna jednego z wylosowanych praw dziecka. Grupy dwuosobowe malowały farbami, wykorzystując gąbki, watę, patyczki. Wszystkie prace są piękne - zostały wyeksponowane w korytarzu Szkoły Podstawowej w Krzęcinie.
W kategorii klas IV- VI odbył się konkurs wiedzy o Prawach Dziecka. Zgłosiło się 5 drużyn. Uczniowie zaskoczyli nas dużą wiedzą na ten temat oraz pełną świadomością swoich praw. Najwięcej punktów zdobyła klasa V a - Amelka Michta oraz Filip Bury. Otrzymali oni nagrodę – gry planszowe, które ufundowała pani wicedyrektor Hanna Andriaszkiewicz.
Każdy z uczestników dostał książkę Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku” oraz drobne upominki przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka. Konkurs zorganizowały panie: A. Rynkiewicz i A. Apanasowicz.
Alina Apanasowicz
31. maja redakcja gazety POGODNA po raz trzeci została laureatem powiatowego konkursu o nagrodę Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego 2017. Finałowe spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie, która, jak co roku, jest organizatorem konkursu.
Możemy być dumni z poczynań naszych uczniów, ponieważ Jury uznało artykuł Julii Majko – kl. VB - za najciekawszy i w tej kategorii przyznano jej tytuł laureata tegorocznego Pulitzera. Wyróżnienia, a tym samym nagrody za najlepsze artykuły otrzymali: Oriana Sajdak – Pietrzak (kl. VB), Marcel Hermanowicz (kl. VA), Ewa Przybylak (kl. VB) oraz Agata Zakrzewska (kl. VB).
Tak samo jak dorośli dziennikarze, młodzi redaktorzy piszą sprawozdania, relacje, recenzje, przeprowadzają wywiady. Zbierają informacje z życia szkoły, dostrzegają jej wady i zalety. Efekty swojej pracy zamieszczają na łamach POGODNEJ, która ma już wieloletnią tradycję. W zasadzie od początku istnienia gazety otrzymywaliśmy kolejne nagrody nie tylko w konkursach powiatowych, ale i wojewódzkich. Tegoroczna nagroda jest sukcesem wszystkich młodych dziennikarzy POGODEJ, których trud i zaangażowanie zostały zauważone i docenione.
Dyrektor szkoły, pani Honorata Kłosek, podziękowała nagrodzonym, a o ich sukcesie poinformowała społeczność uczniowską podczas apelu z okazji Dnia Dziecka.
Barbara Biesiada, opiekun redakcji
Ogród Zoologiczny w Ueckermünde znajduje się w miasteczku nad Zalewem Szczecińskim i jest wizytówką pogranicza. POGODNA została tu zaproszona w ramach nagrody już po raz trzeci. 29. maja czworo młodych dziennikarzy miało okazję poznać życie zwierząt, wśród niektórych mogli również przebywać i je dokarmić. ZOO posiada też plac zabaw, zresztą bardzo atrakcyjny, co szybko zauważyli uczestnicy wycieczki. Wyjazd zorganizowany w całości przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego” nazwać należy wycieczką edukacyjną. Uczniowie nie tylko mieli okazję poznać placówkę, ale również ich zadaniem było przeprowadzić wywiad z dyrektorem zoo, a następnie opisać swoje wrażenia i przesłać je do redakcji Kuriera. To zadanie jest jeszcze przed nimi.
Zuzanna Kucharczyk, Julia Majko, Oriana Sajdak – Pietrzak i Szymon Goławski przebywali w Ueckermünde pod opieką pana Pawła Szubera, za co opiekun redakcji bardzo dziękuje.
Czas oczekiwania na pociąg powrotny ze Szczecina do Słonic uczestnicy wycieczki spędzili na tarasie widokowym Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
Barbara Biesiada
Przez kilka jednostek tematycznych uczniowie klas VI na lekcjach przyrody pracowali metodą projektu. W trakcie realizacji projektu uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Chętnie brali udział w przydzielonych zadaniach. Praca nad projektem przebiegała sprawnie, a efekt końcowy spełnił oczekiwania, pozwalające społeczności szkoły na miłe spędzenie czasu oraz przyswojenie w sposób przyjemny wielu ciekawych informacji.
26 maja 2017 r na 3 godzinie lekcyjnej klasa VIB przedstawiła projekt pt: „10 najbrzydszych zwierząt świata”, natomiast klasa VI A projekt pt. „Najstarszy park narodowy świata”. Uczniowie wykazali się zdolnościami pracy w grupie. Potrafili również w sposób ciekawy i przystępny zaprezentować na forum szkoły efekty swoich działań. Mimo wielkiej tremy (niektórzy uczniowie wystąpili na scenie po raz pierwszy) wszyscy spisali się znakomicie. Cele projektu zostały więc zrealizowane.
Uczniowie pracowali pod czujnym okiem pani M. Matuszak.