Program Domowych Detektywów przeznaczony jest dla uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych i ich rodziców. Jego celem jest opóźnianie inicjacji alkoholowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu. W naszej szkole zostali przeszkoleni nauczyciele-wychowawcy do realizacji tego programu .
Realizacja programu i tematyka zajęć
Realizatorami są nauczyciele- wychowawcy klas oraz szkolni koordynatorzy programu (np. pedagog szkolny). Realizacja programu trwa około 12 tygodni i odbywa się równolegle w szkole i w domach uczniów.
Elementy programu w szkole/ klasie szkolnej:
Elementy programu w domach uczniów:
Tematyka zajęć:
a) powody sięgania po alkohol przez młodzież
b) konsekwencje picia alkoholu przez dzieci/ młodzież szkolną
c) reklama alkoholu i inne wpływy skłaniające do picia
d) presja rówieśników – jak sobie radzić?
Program skuteczny, sprawdzony w praktyce i w badaniach ewaluacyjnych
Dostosowany do potrzeb szkoły
Treści programu zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego dla klas IV-V SP.
Bardzo dobrze przygotowany podręcznik dla nauczyciela (klarownie wyłożone założenia i cel programu, szczegółowy i jasny opis zadań)
Stosunkowo krótki czas realizacji programu w klasie (ok. 8 godzin lekcyjnych) Możliwa jest kontynuacja programu w następnym roku nauki. Angażuje rodziców i uczniów.
Treści profilaktyczne podane w formie zabawy, komiksów, zadań domowych do wspólnej pracy z rodzicami. W sposób konstruktywny angażuje rodziców (jasno sprecyzowane zadania, praca wspólna z dzieckiem). Koszty zakupu materiałów pokryła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krzęcinie.
Rodzice w tym programie są traktowani jak partnerzy z poszanowaniem ich praw zarówno rodzicielskich jak i ich prywatności
Duży (ok. 80%) udział rodziców w zadaniach domowych programu; zadowolenie i zaangażowanie; współpraca szkoły z rodzicami
Rekomendacje: Program znajduje się na liście rekomendowanych programów profilaktycznych, tworzonej we współpracy kluczowych dla profilaktyki instytucji (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Psychiatrii i Neurologii).
Linki do Programu Domowych Detektywów w systemie rekomendacji:
http://www.ore.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4922&Itemid=2029
http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=207575&printProviewAction=show_details&doc=33528
Podane informacje z: http://212.180.144.205/wordpress_prom/index.php/pro-m-programy/program-domowych-detektywow/
Koordynator programu w szkole: Alina Apanasowicz- pedagog