Ciekawostki nie tylko logopedyczne :-)

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Razem Rozkodujmy Afazję z ogromną przyjemnością zaprasza do świętowania

I Ogólnopolskiego Dnia Osób z Afazją Rozwojową!

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zechcecie być Państwo z nami w dniu 1 października 2017 roku.

Tegoroczny Dzień Osób z Afazją Rozwojową będziemy obchodzić wyłącznie w Internecie (na naszej oficjalnej stronie oraz na FB).

Pokażmy tego dnia, że jesteśmy razem i wspieramy osoby, które codziennie toczą walkę o siebie i swoją przyszłość. Gest solidarności z osobami dotkniętymi afazją rozwojową oraz z ich rodzinami będzie dla nich ogromnym wsparciem i motywacją do dalszej walki.

W tym dniu wszyscy nasi przyjaciele w geście wsparcia umieszczają na swoich profilach społecznościowych hashtag #jestemelfem (przykładowa grafika do pobrania tutaj)

Więcej o afazji rozwojowej i działalności Stowarzyszenia możecie Państwo uzyskać na oficjalnej stronie:  http://www.rozkodujmyafazje.pl
oraz na profilu FB: www.facebook.com/RazemRozkodujmyAfazje/

Zapraszam do włączenia się w akcję!- logopeda A.Rynkiewicz

18. marca, czyli w najbliższy piątek obchodzimy Europejski Dzień Mózgu J. W Europie po raz pierwszy obchodzony był taki dzień 18 marca 1998 roku. Jego  celem jest propagowanie wiedzy o mózgu oraz informowanie społeczeństwa o roli badań układu nerwowego. Jak wszyscy wiemy, mózg to nasze swoiste „centrum dowodzenia”. To tutaj zlokalizowane są najważniejsze ośrodki odpowiedzialne za funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki mózgowi widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Według naukowców wykorzystujemy jednak zaledwie 10% możliwości, jakie nasz mózg nam daje. Dla prawidłowej i wydajnej pracy mózgu ważne jest aby właściwie o niego dbać. Mózg lubi więc ruch oraz tlen, lubi też sen i dobre odżywianie.
Mózg lubi również wodę- bo głównie z niej się składa. Niekorzystnie na nasz mózg wpływa również brak dobrego humoru! smiley  Gdy wykonujemy codzienne, rutynowe czynności, nasz mózg się „rozleniwia". Wskazane jest zatem by dostarczać mu intensywnych bodźców. Sprawi to, że będzie pracował na „wysokich obrotach". Proponujemy zatem w najbliższy piątek zrezygnować z oglądania telewizji i wybrać się na dłuższy spacer, a jeśli pogoda nie dopisze, możemy sięgnąć po ciekawą książkę lub rodzinnie pograć w gry planszowe, które nie tylko pozytywnie wpłyną na pracę naszego mózgu, ale będą również dobrą okazją, by spędzić czas wspólnie z rodziną. Nie zapominajmy także o dobrych humorach! yes Dbajmy o nasz mózg na różne sposoby ni
e tylko 18. marca!

A. Rynkiewicz

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku i obchodzone jest corocznie 21 lutego.

Głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności, zwrócenie uwagi na różnorodność językową i kulturową świata, a także ochrona języków zagrożonych i ginących, co bezpośrednio wiąże się z problemem wymierania języków i kultur.

W Polsce są organizowane liczne kampanie społeczne, między innymi: „Ojczysty - dodaj do ulubionych" oraz „Język polski jest ą-ę".

Język polski jest językiem ojczystym około 46 milionów ludzi na świecie,
w tym głównie w Polsce oraz wśród Polaków za granicą.

Jedną z cech, wyróżniających język polski spośród innych języków słowiańskich jest m.in. obecność samogłosek nosowych [ą] i [ę], stąd takie oto swoiste "polskie" zabawy językowe:

Zabawiono się raz grą Staś powiedział: -A ja chcę
Kto wynajdzie słówko z "ą". znaleźć słówka z samym "ę",
Jaś napisał słówek rząd, a więc: więc w zeszycie pisać będę:
mąka, łąka, prąd, Bęc, bęc, bęc, bęc, bębni bęben.
kąt, sąsiadka, bąk, bąbelek. Co to będzie, co to będzie,
Nie dał się zawstydzić Felek... gdy się zlęknie gęś na grzędzie?
Tak napisał: Mądry zając Gęś przysiędzie grzędę tę,
przed pogonią uciekając, będzie gęgać gę, gę, gę
krążył, krążył pod dąbrową, Udały się rymy gęsie,
w głąb jej umknął z całą głową... klasa się ze śmiechu trzęsie.
Roman Pisarski

Pewnie dla wielu Polaków język polski jest prosty, ale jak każdy język posiada słowa i zwroty, które nawet dla rodowitego Polaka są czasem niemożliwe do wypowiedzenia.

Oto żart językowy Cz. Kruszewskiego:

Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, strząsa skrzydła z dżdżu.
A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie straszny wszczyna szum.
Mąż gżegżółki w chaszczach trzeszczy, w krzakach drzemie kszyk.
A w Trzemesznie straszy jeszcze wytrzeszcz oczu strzyg.

Bogactwem polskiej mowy są gwary - posłuchajmy, jak brzmi jeden
z popularnych wierszy Juliana Tuwima w gwarze śląskiej.
..

"Loto, tyro Pan Hilary, do dekla mu piere,
bo kaś ten boroczek stary, posioł swoje brely.
Szuko w galotach, kabot obmacuje
przewróciył szczewiki, psinco znejduje.
Bajzel w szranku i w bifyju, a już leci do antryju.
Kurde- woło- kurde bele, ktoś mi rąbnął moje brely!
Przewraco leżanka i pod nią filuje,
borok se wnerwił, gnatów już nie czuje.
Szuko w kafloku, kopie w kredensie,
glaca spocono, cały se trzynsie.
Diabelskie berle na amym kajś wcięło,
za oknym już downo blank se ściemnieło.
Naroz do zdzadła zaglsdo Hilary,
aż mu po puklu przefiurgły ciary.
Patrzi na kichol, po łebie se puko,
bo znejdły se brely, ty co ich tak szukoł.
Czy to nie ma gańba, no powiedzcie sami,
mieć brely na nosie, a szukać pod ryczkami?"

Wydaje się, że wszyscy znają sentencję „ojca naszej literatury narodowej" Mikołaja Reja: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"
.

Już w roku 1562 r. mówił On, że najwyższy czas, by Polacy zaczęli wreszcie pisać po polsku, a nie po łacinie, aby tym samym deklarować kulturową i polityczną niezależność Rzeczypospolitej od papieskiego Rzymu.

Zapraszamy do świętowania!

A.R.