Siostry Felicjanki od ponad 30 lat posługują w Afryce, a dokładniej w Kenii. Niosą ludziom słowo Dobrej Nowiny i pomoc, która jest im potrzebna, by godnie żyć. Realizują projekt o nazwie ADOPCJA UCZNIA. Celem projektu jest umożliwienie dzieciom nauki i rozwoju ich talentu. Chociaż nauka w Kenii od 2003 roku jest bezpłatna i trwa osiem lat, to niestety wiele dzieci nie może podjąć nauki, bo ich rodziców nie stać na pokrycie kosztów kształcenia.
Projektem prowadzonym przez Siostry Felicjanki zainteresowała się nasza katechetka, pani Iwona Jagiełło. Po uzyskaniu zgody od pani dyrektor, uczniowie naszej szkoły stworzyli grupę, która od tej pory ma pilnować prawidłowej realizacji projektu. Chęć udziału zgłosiliśmy we wrześniu, a już w październiku zaczęliśmy zbiórkę pieniędzy, która prowadzona jest zawsze w poniedziałek.
W styczniu otrzymaliśmy wiadomość, że naszej szkole przydzielono do opieki kenijską dziewczynkę. Poinformował nas o tym Felicjański Ośrodek Misyjny. Teraz już wiemy, że każdy grosik zebrany w szkole będzie przeznaczony na naukę dla Brendah Kendi Mugambi. Nasza kenijska dziewięcioletnia koleżanka ma jeszcze czworo rodzeństwa w wieku szkolnym: dwoje w szkole średniej i dwoje w podstawowej. Oboje rodzice dziewczynki każdego dnia wychodzą z domu w poszukiwaniu dorywczej pracy u innych ludzi. Mają mały ogród, z którego mogą mieć również trochę jedzenia, gdy jest wystarczająca ilość deszczu.
Nasi uczniowie oraz pracownicy szkoły z radością pod swoją opiekę przyjęli Brendah. ZS w Krzęcinie wzięła odpowiedzialność za opłatę związaną z nauką, wyżywieniem i opieką medyczną Kenijki. Roczny koszt nauki w Kenii w szkole podstawowej to 100 $. W szkole średniej koszt wzrasta. Dzięki ofiarności życzliwych osób udało się już wykształcić wiele kenijskich dzieci. W czasie Adwentu zebraliśmy 515,50 zł. W Wielkim Poście dotąd mamy 217 zł. Ponieważ, Nowy rok szkolny w Kenii rozpoczyna się w styczniu, dzięki przekazywanym datkom Brendah ma możliwość podjęcia nauki bez opóźnień.
Uczniowie naszej szkoły są dumni, że mogą chociaż w taki sposób przyjść z pomocą dzieciom z Kenii. Przecież dzieci zdolne, obdarzone talentem rodzą się nie tylko w Europie czy w Ameryce. Jesteśmy wśród dwunastu zachodniopomorskich szkół, które biorą udział w projekcie adopcji. Wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na potrzebę Brendah z Afryki serdecznie DZIĘKUJEMY.
Iga Zadworna, kl. VI SP POGODNA
Julia Pawlak, kl. I gimnazjum





.jpg)




