W roku szkolnym 2017/2018, uczniowie SP w Krzęcinie, uczestniczyli w realizacji Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, którego organizatorem było Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Cel projektu zakładał uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm. Wszystkie zadania były oceniane przez jury projektu, na podstawie sprawozdań oraz protokołów konkursów wysyłanych do organizatorów. Za każde podjęte działanie uzyskaliśmy maksymalną ilość punktów i tym samym w nagrodę za 100% wykonanych zadań projektowych, otrzymaliśmy Tytuł „SZKOŁY MŁODYCH PATRIOTÓW”. Warunkiem przystąpienia do konkursu było uczestnictwo w szkoleniu online o tematyce patriotycznej, a udział w szkoleniu wzięły panie M. Matuszak i B. Biesiada.
Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 03 września do 28 listopada 2018 roku wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkoła młodych patriotów w sposób następujący:
Zadanie 1. Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
22 października 2018 roku w auli gimnazjalnej odbyło się konwersatorium pt. ,,Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. W wydarzeniu wzięło udział 18 uczniów klasy VI pod opieką pań: Justyny Staszczyk i Ewy Smoderek.
Ponieważ uczniowie przygotowywali się już wcześniej do dzisiejszego zadania, nie było problemu z formułowaniem sądów na postawione pytanie. Dzieci odśpiewały hymn państwowy, chętnie zabierały głos, a całości przysłuchiwały się klasa IV a i IV b.
Czymże więc jest patriotyzm i co oznacza bycie patriotą? Oto fragmenty niektórych wypowiedzi uczniów:
„Patriotyzm to przede wszystkim chęć obrony ojczyzny i ponoszenia za nią ofiar. Również kupowanie rzeczy wyprodukowanych we własnym kraju. Popularnym sposobem okazywania patriotyzmu jest noszenie odzieży krajowych marek czy też kibicowanie reprezentacji narodowej swojego kraju.”
Alan Korpowski
„Patriotyzm to stawanie w obronie ojczyzny. Oddawanie czci ofiarom wojny i upamiętnianie ważnych dat, np. 11 listopada.”
Maciej Czyż
Zadanie 2. Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Ocena na podstawie sprawozdania oraz prac plastycznych przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
W ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” został ogłoszony konkurs na plakat pt. „100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości”.
Efektem końcowym była wystawa wyróżnionych prac uczniowskich na głównym holu szkolnym. W swoim założeniu wystawa ta miała upamiętnić setną rocznicę odzyskania w 1918 roku Niepodległości przez Polskę, po 123 latach rozbiorów.
Celem konkursu było również:
- uczczenie jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
- upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązania do Ojczyzny
- propagowanie wiedzy historycznej na temat utraty i odzyskania niepodległości oraz losów Polski po jej odzyskaniu
- tworzenie możliwości rozwoju talentów plastycznych, ich konfrontacji i prezentacji
Na konkurs wpłynęło 25 prac w kategoriach klas IV – VI i VII – VIII i III gimnazjum.
12 grudnia 2018 r.
Jury w składzie: Małgorzata Matuszak, Jagoda Leciejewska, Aleksandra Rutkowska, Dawid Wodzyński oceniło wszystkie prace.
Członkowie komisji biorąc pod uwagę: pomysł na interpretację tematu, kolorystykę patriotyczną, estetykę wykonania, ogólny wyraz artystyczny i format plakatu wybrała sześć najładniejszych prac, a ich autorzy zostali nagrodzeni.
I Miejsce –zajęła Amelia Tulaza z klasy VI B
II Miejsce- ex aequo Aleksandra Łazińska z klasy VIII B
i Zuzanna Kucharczyk z klasy VII B
III Miejsce – ex aequo Natalia Winnicka z klasy VI B
Emilia Matusiak z klasy VI B
wyróżnienie przyznano Antoninie Apanasowicz z klasy VI B
Małgorzata Matuszak – organizator konkursu
Zadanie 3.Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
Na przełomie października i listopada 2018 r. w ramach programu „Szkoła młodych patriotów” uczniowie naszej szkoły przeprowadzili sondaż wśród uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Krzęcina na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Każdy ankietowany musiał odpowiedzieć na 3 pytania:
- Jak rozumiesz pojęcie słowa „patriotyzm”?
- W jaki sposób dzisiaj można być patriotą?
- Czym dla Ciebie jest patriotyzm lokalny?
Efekty naszej pracy zawiera materiał filmowy.
Sondę przeprowadzała uczennica klasy VII a, Amelia Michta.
Odpowiedzialny – Barbara Biesiada
Zadanie 4. Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.
Ogólnoszkolny konkurs wiedzy Historia Polski a patriotyzm, który odbył się 14 listopada 2018 r. był kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu Szkoła Młodych Patriotów. Przygotowaniem i przeprowadzeniem zadania zajęły się polonistki Barbara Biesiada i Barbara Tuka. Przygotowano dwa testy. Jeden dla klas IV – VII pod hasłem „Polskie symbole narodowe”, drugi „Historia Polski – odzyskanie Niepodległości” dla klas VIII – III gimnazjum.
Kiedy biel i czerwień stały się polskimi barwami narodowymi? Gdzie powstał Mazurek Dąbrowskiego? Kiedy obchodzimy Święto Flagi? Na te i podobne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu w swoich kategoriach wiekowych. Z kolei starsze grupy musiały posiadać dokładną wiedzę dotyczącą tego, jak Polacy nie zmarnowali swej szansy danej im przez historię i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na terenach okupowanych przez państwa centralne. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy o czym świadczą miejsca zajmowane przez nich ex aequo. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez szkolną gazetę POGODNA, a wręczała je pani dyrektor mgr Honorata Kłosek.
Do konkursu przystąpiło 32 uczestników.
A oto wyniki zmagań konkursowych.
kategoria klas IV – V
I miejsce– Zuzanna Kowalczyk, kl. V a
II miejsce – Wiktor Janik, kl. V b
III miejsce ex aequo – Alicja Wysocka, Natalia Zakrzewska, kl. IV a
kategoria klas VII
I miejsce ex aequo – Alicja Farysej, Wiktoria Puzio, kl. VII a
II miejsce – Amelia Michta – kl. VII a
III miejsce – Dawid Abraś – kl. VII b
kategoria klas VIII – III gimnazjum
I miejsce – Julia Pawlak, kl. III g
II miejsce ex aequo – Paulina Abraś, Wiktoria Sosnowska – kl. III gim oraz OliwierWładyczak – kl. VIII
Serdeczne gratulacje!
Zadanie 5. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
W dniu 15 listopada 2018 r., w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości pisarzy dla dzieci i młodzieży, zainteresowanie poezją patriotyczną, zachęcanie do występów na scenie- przełamywanie tremy, prezentacja umiejętności uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII i Gimnazjum. Występy uczestników poprzedziło uroczyste odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu narodowego. Do zmagań konkursowych zgłosiło się 42 uczestników. Recytatorom przysłuchiwała się i oceniała komisja w składzie : Dyrektor Szkoły Pani Honorata Kłosek, przedstawiciel rodziców Pani Agnieszka Leciejewskaoraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Sosnowska. Jury przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach :
klasy 1-3 – I miejsce Laura Korpowska
II miejsce Kornelia Okulicz- Kozaryn
III miejsce Szymon Szydełko
klasy 4-6 i Gimnazjum- I miejsce Zuzanna Kowalska
II miejsce Michał Stasiak
III miejsce Anita Szydełko
Wyróżnienia- Amelia Biernat, Marek Michta, Julian Goławski, Apolonia Wolańska, Aleksandra Zięba.
Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Krzęcin Pana Wojciecha Bogdana Brzustowicza, Prezesa Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego Pana Tadeusza Drabika oraz Państwa Marię i Tomasza Mińskich- właścicieli Księgarni Pegaz. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Konkurs poprowadziła Aleksandra Rutkowska- uczennica 3 klasy Gimnazjum.
Tegoroczny konkurs zorganizowały panie: Alicja Rynkiewicz, Anna Idziak, Iwona Grześkiewicz, Małgorzata Góźdź. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział, sponsorom za pomoc i wsparcie finansowe oraz jury za pracę w komisji.
Zadanie 6. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.
28 listopada 2018 r w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Wojskowej i Patriotycznej. Na konkurs przybili wszyscy Ci, którzy lubią śpiewać, dla których piosenka jest bliska a data odzyskania przez nasz kraj Niepodległości tkwi zawsze pamięci i w sercach. Patronat honorowy nad konkursem objął Wójta Gminy Krzęcin – dr Bogdan Wojciech Brzustowcz. Organizatorami Konkursu byli: Pani Małgorzata Matuszak i Pan Henryk Kucharski.
Do konkursu zgłosiło się 54 uczestników. 22 solistów, 1 duet oraz 3 zespoły ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie oraz ze szkoły filialnej w Granowie. Zgodnie z regulaminem, każdy solista i zespól wokalny - chór musieli wykonać utwór patriotyczny lub wojskowy.
W imieniu organizatorów Aleksandra Rutkowska otwierając konkurs serdecznie powitała zaproszonych gości, uczestników, ich opiekunów oraz szanowną komisję konkursową w składzie:
- Pan Włodzimierza Kubackiego– Dyrektora Szkoły Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Choszcznie
- Pani Magdalena Czarnecka – inspektor ds. oświaty w Gminie Krzęcin
- Pani dyrektor SP - Honorata Kłosek
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy młodych artystów w kolejności ustalonym przez organizatora.
Po wysłuchaniu 26 utworów komisja udała się na naradę celem dokonania oceny wykonawców i podjęcia ostatecznych decyzji o przyznaniu miejsc i wyróżnień.
Kategoria solistów klas I - III
- Miejsce - Kornelia Okulicz – Kozaryn z klas II szkoły filialnej
- Miejsce - Agata Preis z klasy I
- Miejsce zajęła – Laura Korpowska – klasa III szkoły filialnej
Kategoria solistów klas IV – VI
- Miejsce - Amelia Tułaza z klas VI B
- Miejsce Anita Szydełko – VI B
- Miejsce Maja Tuńska z klasy 5B
Szczególne wyróżnienie przyznano Alicji Michta z klasy VB
Kategoria klas VII – VIII i III gimnazjum
- Miejsce zajęła – Julia Jekiełek z klasy VIII B
- Miejsce Julia Pawlak – z klasy III gim
- Zuzanna Kucharczyk – z klasy VII B
W kategorii zespół
- Miejsce - zespół klas IV a
- Miejsce „Szkolne jedyneczki”
- Miejsc „ Młodzi Patrioci”
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczał Wójt Gminy Krzęcin – dr Bogdan Brzustowicz. Na zakończenie pogratulował jeszcze raz młodym artystom bardzo dobrych występów oraz podziękował ich opiekunom za włożony wysiłek przygotowanie młodzieży do konkursu. Sponsorami konkurs byli:
- wójt Gminy Krzęcin – dr Bogdan Wojciech Brzustowicz
- v-ce starosta – Pan Paweł Szuber
- Radni Gminy Krzęcin
- Pani Irena Piątek – przedstawiciel ubezpieczeniowy
Nasz festiwal , to nie tylko lekcja historii, ale i ocalenie od zapomnienia pieśni, które stały się łącznikiem między tradycją i teraźniejszością.
Małgorzata Matuszak
Zadanie 7:Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
W ostatnich dniach października uczniowie klasy 1 SP i 3 gimnazjum, pod kierunkiem pani Anny Idziak zaangażowali się w tworzenie Kodeksu Postaw Patriotycznych, co jest 7 zadaniem Ogólnopolskiego Projektu Patriotycznego „Szkoła Młodych Patriotów”.
Wcześniej przeprowadzono z uczniami wiele dyskusji wokół tematu: patriota, patriotyzm, co należy robić, aby być prawdziwym patriotą? Młodsi uczniowie obejrzeli również film pt. „Polak mały”, który pozwolił im zrozumieć zagadnienia, które są najbliższe sercu każdego Polaka.
Po takim przygotowaniu uczniowie aktywnie i kreatywnie podeszli do zadania. Wyniki tego przedsięwzięcia utrwaliliśmy w formie fotorelacji.
Anna Idziak
Zadanie 8Motyw „małe ojczyzny w literaturze” – przygotowanie prac pisemnych.
Mała ojczyzna - Krzęcin w literaturze. W realizacji zadania udział wzięło 4 uczniów gimnazjum i 5 uczniów szkoły podstawowej. Wszystkie prace konkursowe udostępniono na gazetce ściennej na korytarzu szkolnym.
Prace literackie oceniała komisja w składzie: polonistki SP Krzęcin – panie Iwona Grześkiewicz, Barbara Tuka, Barbara Biesiada.
Forma pracy literackiej pisanej prozą była dowolna. Komisja konkursowa wyłoniła trzy najciekawsze prace:
Julia Majko – kl. VII b
Patryk Sosnowski – kl. VII a
Aleksandra Rutkowska – kl. III gimnazjum
Gratulacje!
